Wydział Nauk Technicznych
Dziekan: Mgr inż. Robert Przewłocki
Obsługa administracyjna: Mgr Agnieszka Rusek
Adres: 99-300 Kutno, ul Lelewela 7
email: wnt@wsgk.com.pl
telefon: 24 355 83 51
Dostępne kierunki studiów
Studia I stopnia trwają 3,5 roku (7 semestrów), prowadzone są w trybie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.
SPECJALNOŚCI:
geodezja gospodarcza i gospodarka nieruchomościami
geodezja rolna i leśna
geoinformatyka
Dyplom inżyniera geodety, specjalności geodezja gospodarcza i gospodarka nieruchomościami wydany przez Wyższą Szkołę Gospodarki Krajowej w Kutnie będzie honorowany przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną do spraw uprawnień i licencji zawodowych przy ubieganiu się absolwentów tej Uczelni o nadanie licencji zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości (po uzyskaniu tytułu magistra), pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami bez konieczności dodatkowego kończenia studium podyplomowego lub kursu specjalistycznego.
SYLWETKA ABSOLWENTA:
Absolwent kierunków geodezja i kartografia, geoinformatyka oraz geodezja gospodarcza lub leśna posiada podstawową wiedzę z zakresu matematyki, nauk przyrodniczych i nauk technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z obszaru geodezji i kartografii . Powinien wykazywać znajomość współczesnych metod badania i modelowania kształtu i własności fizycznych Ziemi, obserwacji ich zmian w czasie oraz numerycznego opracowania i prezentacji wyników pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych. Umie określać i ewidencjonować stan własności Ziemi oraz pozyskiwać dane dla systemów informacji przestrzennej, gospodarki gruntami, projektowania rozwoju obszarów wiejskich, wykonywania map gospodarczych, zasadniczych, topograficznych i tematycznych oraz geodezyjnej realizacji i obsługi inwestycji. Posiada umiejętności korzystania z wiedzy w pracy i życiu codziennym, kierowania zespołami ludzkimi wykonującymi zadania zlecone, zakładania małych firm i zarządzania nimi oraz korzystania z prawa w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu i prowadzenia działalności gospodarczej. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia działalności inżynierskiej w zakresie geodezji, kartografii oraz systemów informacji o terenie, a także posługiwania się nowoczesnymi technikami pomiarów geodezyjnych, satelitarnych, fotogramatrecznych i teledetekcyjnych.
Tytuł inżyniera upoważnia absolwenta do podjęcia pracy na wszystkich szczeblach administracji geodezyjnej, pracy w wykonawstwie geodezyjnym a także do założenia i prowadzenia prywatnej firmy geodezyjnej świadczącej usługi geodezyjne i usługi związane z gospodarką nieruchomościami na rzecz instytucji publicznych i osób fizycznych.
Wykładowcami na kierunku są wybitni profesorowie, doktorzy habilitowani i doktorzy nauk technicznych, specjaliści z zakresu geodezji ogólnej, geodezji satelitarnej, fotogrametrii i teledetekcji, geodezji inżynieryjnej i katastru wywodzący się z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej i Politechniki Łódzkiej a także wybitni praktycy z terenu Kutna.
Wydział ma podpisaną umowę o współpracy naukowej z Politechniką Lwowską, naukowo-technicznej ze Starostą Powiatu Kutnowskiego oraz z Prezydentem Miasta Kutna.
Na Wydziale funkcjonują trzy specjalistyczne zakłady naukowo-dydaktyczne: Zakład Geodezji, Zakład Kartografii i Informacji o Terenie oraz Zakład Gospodarki Nieruchomościami.
Studenci Wydziału uczestniczą w pracach Samorządu Studenckiego a także działają w ramach Koła Naukowego Geodetów.
Wydział dysponuje podstawowym wyposażeniem w sprzęt komputerowy i geodezyjny, a także posiada dwa laboratoria: laboratorium geodezyjne i laboratorium fotogrametrii i kartografii.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia i uzyskaniu tytułu inżyniera, absolwent ma możliwość kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia (uzupełniających studiach magisterskich) na kierunku geodezja i kartografia.
Geodezja i Kartografia: studia drugiego stopnia (uzupełniające magisterskie) trwają 1,5 roku (3 semestry), prowadzone są w trybie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra. Studia przeznaczone są dla osób którzy ukończyli studia I stopnia i posiadają tytuł zawodowy inżyniera.
SPECJALNOŚCI:
geodezja gospodarcza i gospodarka nieruchomościami
geodezja rolna i leśna
geoinformatyka
Studia instalacje w budownictwie na kierunku inżynieria środowiska pierwszego stopnia trwają 3,5 roku (7 semestrów). Prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.
Specjalność instalacje w budownictwie na kierunku inżyniera środowiskowa uprawnia do wykonywania projektów, nadzoru nad wykonawstwem i eksploatacją instalacji sanitarnych, grzewczych, elektrycznych, gazowych, wentylacyjnych i pneumatycznych.
Ukończenie tego rodzaju studiów umożliwia ubieganie się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń, po odbyciu 3 lat praktyki zawodowej.
I. OPIS KIERUNKU
Inżynieria środowiska to kierunek o profilu praktycznym o charakterze inżynieryjno-technicznym. To przyszłościowa branża, którą cechuje stały rozwój technologiczny. Jest przez to mało podatna na kryzys i wciąż otwiera nowe obszary pracy. Tendencje prognozowane w perspektywie najbliższych lat zakładają dalszy jej rozwój i wzrost zapotrzebowania na pracowników związanych z inżynierią środowiska w budownictwie.
Proponowany kierunek uwzględnia potrzeby rynku pracy oraz oczekiwania podmiotów gospodarczych, instytucji samorządowych i organizacji tworzących infrastrukturę społeczno-gospodarczą danego regionu.
Dzięki współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym studenci mają możliwość realizacji praktyk zawodowych, podczas których mogą wykorzystać zdobytą wiedzę, a po ich zakończeniu uzyskać możliwość ubiegania się o państwowe uprawnienia zawodowe.
II. WYMAGANIA OGÓLNE
Kształcenie na kierunku inżynieria środowiska, studia drugiego stopnia jest ściśle podporządkowane wytycznym kształcenia określonym w Polskiej Ramie Kwalifikacji i kończy się tytułem zawodowym magister inżynier na poziomie siódmym Polskiej Ramy Kwalifikacji. Studia II stopnia obejmują 3 semestry zajęć oraz 12 tygodni praktyk zawodowych.
Kształcenie odbywa się według profilu praktycznego i odpowiada potrzebom rynku pracy, nastawionym na wykwalifikowaną kadrę ze specjalistycznym przygotowaniem technicznym. Zakładane efekty uczenia się sformułowane zostały w taki sposób, aby były kompatybilne ze zmieniającymi się potrzebami rynku pracy. W ramach praktyk studenci mają możliwość zdobycia praktycznych umiejętności związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu.
O przyjęcie na I rok studiów drugiego stopnia na kierunku inżynieria środowiska mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom z tytułem zawodowym inżyniera na kierunku inżynieria środowiska lub z tytułem zawodowym inżyniera lub magistra inżyniera na kierunku pokrewnym.
III. SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent studiów posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych oraz specjalistyczną w wybranym fragmencie inżynierii środowiska. Posiada umiejętności: rozwiązywania problemów z zakresu inżynierii środowiska wewnętrznego i zewnętrznego, wykonywania i koordynowania prac badawczych oraz radzenia sobie z podstawowymi problemami prawnymi i administracyjnymi jednostek gospodarczych. Umie porozumiewać się w sprawach inżynierii środowiska zarówno ze specjalistami jak i niespecjalistami a także organizować pracę grupową i kierować pracą zespołów.
Absolwent studiów II stopnia kierunku inżynieria środowiska jest wysokiej klasy specjalistą w zakresie rozwiązywania problemów eksploatacyjnych, projektowych i badawczych związanych z systemami ogrzewnictwa, wentylacji, klimatyzacji, ochrony powietrza, systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi, systemami gospodarki odpadami.
Absolwenci kierunku Inżynieria Środowiska po ukończeniu I stopnia i po odbyciu wymaganej prawem praktyki zawodowej, mogą uzyskać bez ograniczeń uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych do kierowania robotami budowlanymi oraz w ograniczonym zakresie do projektowania. Uzyskanie uprawnień do projektowania bez ograniczeń możliwe jest po II stopniu studiów i uzyskaniu tytułu magistra oraz odbyciu wymaganej prawem praktyki zawodowej (podstawa prawna: Ustawa z dnia 07 lipca 1994 roku Prawo budowlane, Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późń. zm.).
IV. PERSPEKTYWY ZAWODOWE
Rynek pracy dla absolwentów kierunku inżynierii środowiska to przede wszystkim:
- biura i firmy projektowe oraz wykonawcze
- nadzór budowlany
- zakłady gospodarki komunalnej
- jednostki administracji samorządowej (starostwa powiatowe, urzędy gmin)
- firmy związane z gospodarką nieruchomościami
- jednostki naukowo-badawcze i szkolnictwo
- własna działalność projektowa lub wykonawcza.
V. CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU
Program studiów na studiach drugiego stopnia na kierunku inżynieria środowiska o profilu praktycznym w naszej Uczelni stanowi spójną całość, przygotowaną w ten sposób, aby umożliwić studentom kierunku osiągnięcie wszystkich zakładanych efektów uczenia się oraz zdobycie pracy, w której wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne uzyskane w trakcie studiów, mogłyby być właściwie i pożytecznie wykorzystane.
Wszystkie przedmioty znajdujące się w programie studiów realizowane są w dwóch formach: zajęć teoretycznych i zajęć praktycznych. Obydwie formy dzielą się dodatkowo na, wymienione w sylabusie, różne rodzaje zajęć, wybierane przez prowadzących w zależności od tego jakiego rodzaju efekty uczenia się mają być osiągane. Wśród zajęć praktycznych dominują ćwiczenia projektowe i laboratoria. Poza tym występuje praca w grupach, dyskusja, analiza przypadku itd.
Program studiów spełnia wymagania dla profilu praktycznego, w związku z tym co najmniej 50 % punktów ECTS przypada za zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne oraz umożliwia studentowi wybór zajęć.