Czy studia inżynierskie są trudne? Fakty i mity
Myślisz, że takie kierunki jak architektura, automatyka i robotyka, budownictwo, elektronika i telekomunikacja, informatyka, zarządzanie oraz inżynieria produkcji nie są dla ciebie? Obawiasz się, że studia inżynierskie okażą się za trudne? Sprawdź w naszym wpisie fakty i mity na ich temat!
Mity, które kojarzą się ze studiami inżynierskimi
Studia inżynierskie obrosły wieloma mitami. Jednym z nich jest przeświadczenie, jakoby wiązały się one z bardziej wytężoną i intensywną nauką, aniżeli pozostałe kierunki. Tymczasem zakres materiału, stopień jego trudności oraz ilość wiedzy, koniecznej do przyswojenia i opanowania nie wykracza poza standardowe zakresy na innych kierunkach.
Niektórzy obawiają się również, że po studiach inżynierskich ciężko będzie znaleźć pracę. W rzeczywistości jest odwrotnie: to właśnie ukończenie kierunków ścisłych daje w tej chwili największe możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy, połączonej z możliwością rozwoju zawodowego. Na polskim rynku istnieje bowiem poważny niedobór wykwalifikowanych inżynierów, zwłaszcza w branżach takich jak:
- informatyka,
- elektronika,
- przemysł chemiczny,
- przemysł medyczny,
- przemysł budowlany.
Nieprawdą jest również, że wybór możliwych kierunków inżynierskich jest ograniczony. Na naszej uczelni przyszli studenci zdobyć mogą tytuł inżyniera logistyki lub zarządzania, spełniając się albo w zarządzaniu zasobami towarowymi, albo w zarządzaniu ludźmi.
Fakty, dotyczące studiów inżynierskich
Należy natomiast pogodzić się z faktem, iż studia inżynierskie nie są dla wszystkich. Przede wszystkim bowiem wymagają zdolności w kierunku przedmiotów ścisłych, wyobraźni przestrzennej, a także zdolności logicznego myślenia i zainteresowania zagadnieniami technicznymi. W związku z tym faktem jest, że dominującą płcią na kierunkach inżynierskich są mężczyźni. Ponadto, decydując się na studia inżynierskie, należy w dużej mierze nastawić się na pracę nad konkretnymi projektami, w trakcie której wykorzystana zostanie wiedza, związana z obliczeniami oraz specjalistycznymi programami.
Faktem jest również, że na studiach inżynierskich dobrze odnajdą się absolwenci techników, ze względu na odbywane przez nich w czasie nauki praktyki w zakładach przemysłowych. W trakcie praktyk bowiem uczniowie zdążyli zapoznać się z budową maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych. Zdarza się również, że na studia inżynierskie zgłaszają się osoby, posiadające już wykształcenie wyższe magisterskie i które w związku z wykonywaną przez nich pracą potrzebują tytułu inżyniera.
Zapraszamy na Wydział Zarządzania i Studiów Inżynierskich naszej uczelni!