99-300 Kutno, ul. Lelewela 7
+48 24 355 83 40
ansgk@ansgk.edu.pl

Trenuj jak żołnierz!

Trenuj jak żołnierz!

Rozpoczynamy kolejną wersję naszego programu „Trenuj z wojskiem”, tym razem pod nazwą „Trenuj jak żołnierz”. Jest to kolejna, rozszerzona wersja, która odpowiada potrzebom zgłaszanym przez uczestników naszych – już trzech – edycji programu „Trenuj z wojskiem” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas inauguracji projektu.

13 kwietnia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej zainaugurował projekt szkoleń dla środowiska cywilnego „Trenuj jak żołnierz”. Projekt jest skierowany do wszystkich, którzy chcą odbyć podstawowe wojskowe szkolenie i być przygotowanym, aby w razie zagrożenia bronić Ojczyzny.

„Sam się spotkałem z takim oczekiwaniem, że jednodniowe ośmiogodzinne szkolenie jest zbyt krótkie, ale jednocześnie ludzie, którzy pracują zawodowo nie są w stanie więcej czasu poświęcić np. poprzez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową czy też poprzez służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. To patrioci, to ludzie poważni, odpowiedzialni (…) Dlatego specjalnie w odpowiedzi na przedstawione potrzeby sformowaliśmy tę nową wersję naszego programu” – mówił szef MON.

W ramach „Trenuj jak żołnierz”, czyli rozszerzonej wersji projektu „Trenuj z wojskiem” każdy ochotnik może zgłosić się na 16-dniowe szkolenie wojskowe, które pozwoli zapoznać się z wojskiem i nabyć podstawowe umiejętności wojskowe i obronne.

Program tych zajęć jest skoncentrowany na zdobyciu umiejętności praktycznych, umiejętności posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy medycznej, podstaw walki wręcz, również przetrwania w trudnych warunkach. To wszystko w ramach programu, który kończy się przysięgą wojskową. – zaznaczył wicepremier Błaszczak

Projekt będzie podzielony na 2 etapy – pierwszy to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, 6-7 i 13-14 maja, a drugi to 14-dniowe szkolenie w wakacje podzielone na dwa turnusy prowadzone w 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju: 16-29 lipca i 6-19 sierpnia.

Zależy nam, żeby jak najwięcej osób było przeszkolonych, żeby jak najwięcej osób wiedziało jak posługiwać się bronią, żeby jak najwięcej osób wiedziało jak zareagować w sytuacji trudnej, w sytuacji kryzysowej. To naprawdę opłaci się państwu polskiemu. – mówił minister.

Jednostki wojskowe zapewnią wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie, a każdy uczestnik otrzyma za szkolenie wynagrodzenie jako szeregowy żołnierz rezerwy czyli 130 zł za dzień szkolenia. Zgłoszeń można będzie dokonywać poprzez wypełnienie krótkiego, intuicyjnego formularza na stronie internetowej lub bezpośredni kontakt z jednostką wojskową prowadzącą szkolenie.

Naszym hasłem jest „trzy razy o”. A więc: „otwartość w naborze” – bo też chciałbym bardzo mocno podkreślić, że internetowy nabór już rozpoczynamy. Zachęcam żeby zgłosić się na te zajęcia. „Otwartość w szkoleniu” – te punkty szkoleniowe są tak sformułowane, w odpowiedzi na największe oczekiwanie ze strony uczestniczących w szkoleniu „Trenuj z wojskiem”, a więc te punkty, które dziś również widzimy to są punkty, które cieszyły się największym zainteresowaniem, największym powodzeniem wśród ćwiczących. No i „otwartość na ludzi”. Dlatego sformowaliśmy ten program, dlatego sformowaliśmy właśnie taką ofertę. Zachęcam, zapraszam – naprawdę warto. – podsumował wicepremier Mariusz Błaszczak

Projekt „Trenuj jak żołnierz” to ciekawa propozycja dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie. Jest rozwinięciem popularnego  projektu „Trenuj z wojskiem”. Najnowsza propozycja MON zachowuje swój unikatowy charakter – szkolenia są bezpłatne – a dodatkowo ochotnicy mogą otrzymać wynagrodzenie, otwarte i nastawione na dobre doświadczenia. Celem projektu jest szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem elektronicznego systemu naboru pod adresem: https://trenujjakzolnierz.wp.mil.pl 

Cały czas można się również zgłaszać bezpośrednio do jednostki wojskowej prowadzącej szkolenie (osobiście, telefonicznie, drogą mailową).

Z góry dziękuję i pozdrawiam, 
ppor. Patryk Gołębiewski
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Skierniewicach

Skip to content