99-300 Kutno, ul. Lelewela 7
+48 24 355 83 40
ansgk@ansgk.edu.pl

Czym zajmuje się geoinformatyk?

Czym zajmuje się geoinformatyk?

laptop i plany na stole

Nowe technologie wkroczyły w praktycznie każdą dziedzinę życia. Nic więc dziwnego, że zrewolucjonizowały też pracę geodetów i kartografów. Jedną ze specjalności, którą mogą oni wybrać podczas studiów, jest geoinformatyka, czyli połączenie nauk geograficznych z wiedzą informatyczną. Czym zajmuje się geoinformatyka jako nauka i gdzie można znaleźć pracę, uzyskując z niej dyplom?

Czym jest geoinformatyka?

Geoinformatyka to dziedzina, w której gromadzi się, analizuje i przetwarza dane przestrzenne. Do ich pozyskiwania wykorzystuje się klasyczne narzędzia geodezyjne, ale też nowinki technologiczne takie jak skanery 3D i drony. To właśnie dzięki osiągnięciom geoinformatyki możemy korzystać z nawigacji i map w smartfonach, czy korzystać z lokalizacji w aplikacjach, np. gdy zamawiamy jedzenie z dostawą do domu. Studenci, którzy kończą studia magisterskie z geodezji i wybierają tę specjalizację, zdobywają nie tylko wiedzę geograficzną, ale też uczą się programowania.

Gdzie może znaleźć pracę geoinformatyk?

Geoinformatycy szczególnie pożądani są w działach administracji rządowej i samorządowej, zwłaszcza w komórkach decyzyjnych, a także w wojsku. Z powodzeniem znajdują pracę w firmach zajmujących się szeroko pojętymi systemami nawigacyjnymi. Zatrudnienie czeka na nich w branżach takich jak transport i telekomunikacja, energetyka, górnictwo i leśnictwo. Zapotrzebowanie na umiejętności geoinformatyków zgłaszają też biura podróży i agencje turystyczne, a nawet banki. Chętnie zatrudniają ich też prywatne firmy tworzące swoje aplikacje oparte na geolokalizacji, takie jak portale randkowe, gry, aplikacje do zamawiania taksówek, jedzenia z dowozem, czy lokalizowania miejsca pobytu dziecka. Wiele osób rozpoczyna własną działalność gospodarczą.

Skip to content