99-300 Kutno, ul. Lelewela 7
+48 24 355 83 40
ansgk@ansgk.edu.pl

O tajnikach pracy profilera kryminalnego.

O tajnikach pracy profilera kryminalnego.

13.01.2023 r. odbył się kolejny wykład w ramach projektu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie „Praktyczne Spotkania z Kryminalistyką i Systemami Bezpieczeństwa”, w którym  uczestniczyli studenci ANSGK w Kutnie. Wykład pod tytułem „Profilowanie kryminalne nieznanych sprawców przestępstw. Mity i fakty.” poprowadził Jan Gołębiowski – psycholog kryminalny, specjalista w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw, który wykonał kilkadziesiąt takich  profili. 

Prelekcja poświęcona była kulisom pracy psychologa kryminalnego, często określanego jako profiler kryminalny. Jan Gołębiewski przedstawił przykłady działań psychologów kryminalnych wynikających z jego zawodowych doświadczeń, podstawy prawne prowadzonych przez psychologa czynności i charakter spraw do jakich jest powoływany jako biegły sądowy. Ciekawym momentem spotkania było przybliżenie jego uczestnikom kluczowych dla rozwoju tej dyscypliny postaci nauki oraz spraw i filmów, dzięki którym promowany jest ten zawód. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że psychologię używa się do profilowania nieznanych sprawców przestępstw co polega to na sporządzaniu portretów psychologicznych .  W procesie profilowania wykorzystuje się wiedzę o osobowości sprawców przestępstw, w szczególności wiedzę o mechanizmach zachowania sprawców zabójstw, dane wiktymologiczne, szczegółowe informacje zebrane podczas śledztwa oraz wszelkie inne dane związane ze zdarzeniem. Występuje tutaj bezpośredni związek z kryminalistyką
i kryminologią. Profilowanie jest stosowane również w sprawach określanych jako archiwum X, czyli przestępstw sprzed wielu lat, gdzie dotąd nie ustaleni są sprawcy. Kolejne spotkanie w ramach Studenckiego Koła Naukowego Kierunku Bezpieczeństwo Narodowe ASNGK w Kutnie odbędzie się w lutym 2023 r.

Skip to content