99-300 Kutno, ul. Lelewela 7
+48 24 355 83 40
ansgk@ansgk.edu.pl

Na czym polega praca w administracji publicznej?

Na czym polega praca w administracji publicznej?

praca

Osoby planujące studia na kierunku Administracja, często zastanawiają się, z czym wiąże się praca w administracji publicznej i czy widzą siebie w przyszłości w roli urzędnika. Chociaż o pracy urzędników często słyszy się różne anegdoty, tak naprawdę pełnią bardzo ważną funkcję społeczną. Czy warto wybrać ten kierunek studiów? Jak wygląda praca w administracji publicznej? Sprawdźmy!

Czym zajmuje się administracja publiczna?

Administracja publiczna to szerokie pojęcie obejmujące zadania administracji państwowej, rządowej i samorządowej. Mówiąc bardzo ogólnie, struktury te mają za zadanie utrzymywać porządek i spokój publiczny, a także dbać o bezpieczeństwo obywateli. Studia na kierunku Administracja powinny uczyć słuchaczy, że w przyszłości będą oni świadczyć usługi publiczne, czyli służyć podatnikom. Nie da się jednoznacznie określić, na czym polega praca w administracji publicznej – jest to zależne od zajmowanego stanowiska. Większość pracowników wykonuje prace typowo biurowe, jednak wiele stanowisk wiąże się z regularną pracą „w terenie”.

Czym cechuje się praca w administracji publicznej?

Praca w budżetówce ma swoje wady i zalety. Do wad należą z pewnością zarobki, często o wiele niższe, niż można znaleźć w sektorze prywatnym. Trzeba jednak pamiętać, że do pensji co rok można doliczać różnego rodzaju trzynastki, nagrody, premie, dofinansowania i świadczenia socjalne. Zdecydowanym plusem pracy w administracji publicznej jest tzw. pewność zatrudnienia na etat i przestrzeganie Kodeksu Pracy. Nie ma tu szukania oszczędności kosztem doświadczonych pracowników i regularnych zwolnień jak np. w korporacjach. Pracownik administracji wykonuje zazwyczaj swoje obowiązki ze zwykłym trybie: ma zdefiniowane godziny pracy a przy tym wolne weekendy i święta. Praca w administracji publicznej to zdecydowanie dobry wybór dla osób, które cenią sobie stabilne zatrudnienie i w miarę spokojną pracę.

Skip to content