99-300 Kutno, ul. Lelewela 7
+48 24 355 83 40
ansgk@ansgk.edu.pl

Czy studia inżynierskie są trudne? Fakty i mity

Czy studia inżynierskie są trudne? Fakty i mity

mity i fakty

Myślisz, że takie kierunki jak architektura, automatyka i robotyka, budownictwo, elektronika i telekomunikacja, informatyka, zarządzanie oraz inżynieria produkcji nie są dla ciebie? Obawiasz się, że studia inżynierskie okażą się za trudne? Sprawdź w naszym wpisie fakty i mity na ich temat!

Mity, które kojarzą się ze studiami inżynierskimi

Studia inżynierskie obrosły wieloma mitami. Jednym z nich jest przeświadczenie, jakoby wiązały się one z bardziej wytężoną i intensywną nauką, aniżeli pozostałe kierunki. Tymczasem zakres materiału, stopień jego trudności oraz ilość wiedzy, koniecznej do przyswojenia i opanowania nie wykracza poza standardowe zakresy na innych kierunkach.

Niektórzy obawiają się również, że po studiach inżynierskich ciężko będzie znaleźć pracę. W rzeczywistości jest odwrotnie: to właśnie ukończenie kierunków ścisłych daje w tej chwili największe możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy, połączonej z możliwością rozwoju zawodowego. Na polskim rynku istnieje bowiem poważny niedobór wykwalifikowanych inżynierów, zwłaszcza w branżach takich jak:

  • informatyka,
  • elektronika,
  • przemysł chemiczny,
  • przemysł medyczny,
  • przemysł budowlany.

Nieprawdą jest również, że wybór możliwych kierunków inżynierskich jest ograniczony. Na naszej uczelni przyszli studenci zdobyć mogą tytuł inżyniera logistyki lub zarządzania, spełniając się albo w zarządzaniu zasobami towarowymi, albo w zarządzaniu ludźmi.

Fakty, dotyczące studiów inżynierskich

Należy natomiast pogodzić się z faktem, iż studia inżynierskie nie są dla wszystkich. Przede wszystkim bowiem wymagają zdolności w kierunku przedmiotów ścisłych, wyobraźni przestrzennej, a także zdolności logicznego myślenia i zainteresowania zagadnieniami technicznymi. W związku z tym faktem jest, że dominującą płcią na kierunkach inżynierskich są mężczyźni. Ponadto, decydując się na studia inżynierskie, należy w dużej mierze nastawić się na pracę nad konkretnymi projektami, w trakcie której wykorzystana zostanie wiedza, związana z obliczeniami oraz specjalistycznymi programami.

Faktem jest również, że na studiach inżynierskich dobrze odnajdą się absolwenci techników, ze względu na odbywane przez nich w czasie nauki praktyki w zakładach przemysłowych. W trakcie praktyk bowiem uczniowie zdążyli zapoznać się z budową maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych. Zdarza się również, że na studia inżynierskie zgłaszają się osoby, posiadające już wykształcenie wyższe magisterskie i które w związku z wykonywaną przez nich pracą potrzebują tytułu inżyniera.

Zapraszamy na Wydział Zarządzania i Studiów Inżynierskich naszej uczelni!

Skip to content