99-300 Kutno, ul. Lelewela 7
+48 24 355 83 40
ansgk@ansgk.edu.pl

Uczelnie prywatne, a publiczne. Porównanie

Uczelnie prywatne, a publiczne. Porównanie

biret absolwenta uczelni

Młodzi ludzie często stają przed dylematem, jakie studia wybrać – i wcale nie chodzi jedynie o kierunek, ale także o rodzaj uczelni. Pytanie brzmi, czy bardziej odpowiednia będzie państwowa, czy raczej prywatna szkoła wyższa, z którą z nich związać swoją przyszłość, gdzie szukać inspiracji na całe dorosłe życie?

Studia inwestycją w przyszłość

Bez dobrego przygotowania, wykształcenia, zdobycia wiedzy trudno wyobrazić sobie zawrotną karierę zawodową, dobrą posadę, finansową stabilizację. Coraz więcej młodych osób zdaje sobie sprawę, że pierwszym krokiem jest podjęcie studiów, wybór odpowiedniego zawodu, zdobycie kwalifikacji. Studia traktują więc jak inwestycję w przyszłość i liczą się z kosztami, jakie trzeba ponieść. Podstawową różnicą między uczelniami niepaństwowymi a państwowymi są bowiem wspomniane koszty – uczelnie prywatne wymagają wniesienia opłaty semestralnej, gdy studia na uczelni państwowej są bezpłatne. Oczywiście mowa o studiach dziennych, ponieważ za zaoczne lub wieczorowe także trzeba zapłacić. Warto jednak wspomnieć o możliwościach dofinansowania, stypendiach, o które często mogą starać się także studenci uczelni niepaństwowych.

Uczelnia prywatna to gwarancja, że grupy studentów na zajęciach będą mniej liczne, poszczególne kierunki mniej obsadzone, co niewątpliwie daje poczucie lepszej opieki. Osoby tam studiujące chwalą sobie spokój, kameralną atmosferę i bardziej praktyczne podejście do nauczania. Szkoły wyższe państwowe to najczęściej tłumy studentów, kolejki i przepełnione sale wykładowe. To tu studenci bywają anonimowi i mają bardzo ograniczony kontakt z wykładowcami, podczas gdy osoby uczęszczające do szkół prywatnych chwalą sobie możliwość zbudowania bezpośredniej relacji z nauczycielami.

Jakość nauczania, nowoczesność i praktyka

Wśród przyszłych studentów krążą również pytania o jakość i poziom kształcenia na uczelniach prywatnych. Warto zaznaczyć, że bardzo często ci sami wykładowcy prowadzą zajęcia na obu rodzajach uczelni. Podstawa programowa obowiązując na danych kierunkach, jest taka sama, a wymagania, jakie stawia się studentom, zależą od danego wykładowcy, nie zaś samej uczelni. Dużym atutem szkół niepaństwowych jest mocne nastawienie na kształcenie praktyczne, a także wprowadzanie nowych, cieszących się dużym powodzeniem, kierunków. Warte podkreślenia jest również inwestowanie w kolejne przedsięwzięcia – unowocześnianie sal wykładowych, ćwiczeniowych, zakup sprzętu multimedialnego czy innych pomocy dydaktycznych.

Skip to content